1895 წლის 9 თებერვალს გიორგი დავითის ძე ქართველიშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას შესწირა 763 ცალი „ვეფხისტყაოსანი“ და ვახუშტი ბატონიშვილის 210 ცალი „საქართველოს ისტორია“.
1895 წლის 7 თებერვლის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ვაჭარი იაკობ სვიმონის ძე ნოდია თვეობით ინახავდა განჯაში ჩასულ ქართველებს, ჰქონდა ქართული წიგნსაცავი და იყო ქართული წიგნის მაღაზიის აგენტი.
1895 წლის 30 იანვარს ძეგლევისა და შქმერის წმ. გიორგის ეკლესიების მღვდელი გიორგი ნიკოლოზის ძე პაპიძე გარდაიცვალა.
1895 წლის 22 იანვარს გაზეთ „კვალში“ გიორგი წერეთელმა გამოაქვეყნა დასასრული პუბლიკაციისა „კვალი. ორი წლის ნაღვაწი“, რომელშიც გაკრიტიკებული იყო გაზეთი „ივერია“.
1895 წლის 17 იანვარს ილია ჭავჭავაძე გაზეთ „ივერიაში“ ხელმოუწერლად აქვეყნებს მოწინავე წერილს „ტფილისი, 17 იანვარი“ (დასასრული).
1895 წლის შუა რიცხვებში ილია ჭავჭავაძე დათანხმდა გიორგი ლასხიშვილის თხოვნას გაზეთ „ივერიაში“ თანამშრომლად მიღების შესახებ. ლასხიშვილი მეორე დღიდან იწყებს მასთან მუშაობას.
1895 წლის იანვრის შუა რიცხვებში მხატვარმა დავით გურამიშვილმა ახალგაზრდა გიორგი ლასხიშვილი ილია ჭავჭავაძეს წარუდგინა და მისი გაზეთ „ივერიის“ რედაქციის თანამშრომლად მიღება სთხოვა.
1895 წლის 13 იანვარს ილია ჭავჭავაძე გაზეთ „ივერიაში“ ხელმოუწერლად აქვეყნებს მოწინავე წერილს „ტფილისი, 13 იანვარი“ (დასაწყისი).
1895 წლის 8 იანვარს გაზეთ „ივერიაში“ ილია ჭავჭავაძე „ფირუზას“ ფსევდონიმით აქვეყნებს სატირულ პამფლეტს „ორხმიანი საახალწლო ოპერეტი“. გაგრძელება აღარ გამოქვეყნებულა.
1895 წლის 8 იანვარს გაზეთ „კვალში“ გამოქვეყნდა გიორგი წერეთლის პუბლიკაციის „კვალი. ორი წლის ნაღვაწი“ გაგრძელება. ის წერს, რომ საქალაქო არჩევნებში სომეხთა გამარჯვება სავსებით ლოგიკურია, რადგან მათ ბევრად მეტი ამომრჩეველი ჰყავთ. ის აკრიტიკებს ილია ჭავჭავაძეს და აბსურდულს უწოდებს მის მოთხოვნას ხმების თანაბრად განაწილების შესახებ.
1895 წლის 8 იანვარს გაზეთ „კავკაზში“ დაიბეჭდა, რომ ილია ჭავჭავაძე მეუღლესთან, ოლღა გურამიშვილთან ერთად დაესწრო თბილისის სათავადაზნაურო სკოლაში ალექსანდრე გრიბოედოვის 100 წლისთავისადმი მიძღვნილ ზეიმს საახალწლო ნაძვისხესთან. ბავშვებს დაურიგეს წიგნები და ტკბილეული.
1895 წლის 11 ივლისს ილია ჭავჭავაძემ სამძიმრის წერილი გაუგზავნა პეტრე ნაკაშიძის მეუღლეს, ბაბალეს და დიდი გულისტკივილი გამოთქვა საუკეთესო მეგობრის გარდაცვალების გამო.
1895 წლის 6 იანვარს გაზეთ „ივერიაში“ ილია ჭავჭავაძე „ფირუზას“ ფსევდონიმით აქვეყნებს სატირულ პამფლეტს „ორხმიანი საახალწლო ოპერეტი“ (გაგრძელება).
1895 წლის 5 იანვარს გაზეთ „ივერიაში“ ილია ჭავჭავაძე „ფირუზას“ ფსევდონიმით აქვეყნებს სატირულ პამფლეტს „ორხმიანი საახალწლო ოპერეტი“ (გაგრძელება).
1895 წლის 4 იანვარს გაზეთ „ივერიაში“ ილია ჭავჭავაძე „ფირუზას“ ფსევდონიმით აქვეყნებს სატირულ პამფლეტს „ორხმიანი საახალწლო ოპერეტი“ (გაგრძელება).
1895-დან 1900 წლამდე ქრისტინე შარაშიძე ბახვის ორკლასიან სკოლაში სწავლობდა.
1919 წლის 20 მარტს თბილისის ვაჟთა მე-7 გიმნაზიამ სახალხო განათლების სამინისტროს მისწერა, რომ ლათინური ენის მასწავლებელმა პლატონ ქრისტეფორეს ძე აბულაძემ 1895 წელს ქ. ნეჟინში დაამთავრა ისტორიულ-ფილოლოგიური ფაკულტეტი. ხელს აწერენ დირექტორი და საქმისმწარმოებელი გ. მამულაშვილი.
1895 წელს ღამით იაკობ ფანცხავას თავს დაესხა ჟანდარმერია, გაჩხრიკა სახლი, თან წაიღო მისი მიმოწერა და ზოგიერთი მეგობრის სურათი.
1895 წელს, სტუდენტობის დროს, იაკობ ფანცხავა და კოწია მიქაბერიძე ზაფხულობით ნიკო ნიკოლაძის ოჯახს სტუმრობდნენ დიდ ჯიხაიშში.
1895-1916 წლებში დავით ბეჟანის ძე აბაშიძე საზანოს მთავარანგელოზის (აბაშიძეების) ეკლესიის მღვდელი იყო.
1895 წელს კავკავის სკოლასთან დაარსდა საკვირაო სკოლა უფროსებისათვის, სადაც ასწავლიდნენ გიორგი ნათაძე, პართენ გოთუა, კონსტანტინე გვარამაძე, ლუარსაბ ბოცვაძე, ნიკოლოზ კურდღელაშვილი და მთავარდიაკვანი ღუდუშაური.
1895 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სარევიზიო კომისიის წევრები იყვნენ რევიზორი ანდრია სოლომონის ძე ღულაძე და ნიკოლოზ მიტოს ძე გოგიტიძე.
1895 წელს სოხუმის ბიბლიოთეკის გამგემ, პავლე ნიკოლოზის ძე კალანდარიშვილმა პრესის საშუალებით ქართველებს ბიბლიოთეკისთვის წიგნების შეწირვა სთხოვა. ბიბლიოთეკას თედო ტიმოთეს ძე სახოკიაც ეხმარებოდა.