2000 წელს გამოცემული წიგნის „სოსო ჯუგაშვილის ამბავის“ ცნობით, ლოტბარი ს. გოგრიჭიძე, გორის სასულიერო სასწავლებელში გალობას ასწავლიდა.
1888 წლის სექტემბერში სოსო ჯუგაშვილმა სწავლა გორის სასულიერო სასწავლებელში დაიწყო.
2000 წელს გამოცემული წიგნის „სოსო ჯუგაშვილის ამბავის“ ცნობით, პ. ბურჯანაძე გორის სასულიერო სასწავლებელში მათემატიკას ასწავლიდა.
2000 წელს გამოცემული წიგნის „სოსო ჯუგაშვილის ამბავის“ ცნობით, სოფრომ მგალობლიშვილი გორის სასულიერო სასწავლებელში ქართულს ასწავლიდა.
2000 წელს გამოცემული წიგნის „სოსო ჯუგაშვილის ამბავის“ ცნობით, გიორგი საძაგლიშვილი გორის სასულიერო სასწავლებლის მზრუნველის თანაშემწე იყო.
2000 წელს გამოცემული წიგნის „სოსო ჯუგაშვილის ამბავის“ ცნობით, დავით დათაშვილი გორის სასულიერო სასწავლებლის მზრუნველი იყო.
1920 წლის 28 მარტის გაზეთ „საქართველოს“ მიხედვით, ნიკოლაი ივანეს ძე ბუტულაშვილი ივანე სოლომონის ძე ბუტულაშვილის ვაჟი იყო.
1920 წლის 28 მარტის გაზეთ „საქართველოს“ მიხედვით, რუბენ ივანეს ძე ბუტულაშვილი ივანე სოლომონის ძე ბუტულაშვილის ვაჟი იყო.
1920 წლის 28 მარტის გაზეთ „საქართველოს“ მიხედვით, ანა ზაქარიას ასული ბუტულაშვილისა ივანე სოლომონის ძე ბუტულაშვილის მეუღლე იყო.
1920 წლის 28 მარტის გაზეთ „საქართველოს“ მიხედვით, ალექსანდრე ივანეს ძე ბუტულაშვილი ივანე სოლომონის ძე ბუტულაშვილის ვაჟი იყო.
1920 წლის 28 მარტის გაზეთ „საქართველოს“ მიხედვით, ზაქარია სოლომონის ძე ბუტულაშვილი ივანე სოლომონის ძე ბუტულაშვილის ძმა იყო.
1920 წლის 28 მარტის გაზეთ „საქართველოს“ მიხედვით, გრიგოლ სოლომონის ძე ბუტულაშვილი ივანე სოლომონის ძე ბუტულაშვილის ძმა იყო.
1920 წლის 28 მარტს ქუთაისში სომეხთა წმინდა გიორგის ეკლესიაში ივანე სოლომონის ძე ბუტულაშვილის წლის წირვას და პანაშვიდს გადაიხდიდნენ.
1838 წელს საეკლესიო უწყებამ იაკობ ზუბალაშვილისგან 1825 წელს ერევნის მოედნის ჩრდილო ნაწილში სასტუმროსთვის აგებული შენობა იყიდა და იქ თბილისის სასულიერო სემინარია მოაწყო.
1872 წელს სემინარისტმა დავით კეზელმა თბილისის სასულიერო სემინარიაში რევოლუციურ-დემოკრატიული წრე შექმნა.
2000 წელს გამოცემული წიგნის „სოსო ჯუგაშვილის ამბავის“ ცნობით, იაკობ გოგებაშვილი თბილისის სასულიერო სემინარიაში (1864-1874) ფარულად ავრცელებდა აკრძალულ ლიტერატურას, მათ შორის ჟურნალს „სოვრემენიკი“.
1884 წელს სოციალ-დემოკრატმა მ. ჩოდრიშვილმა თავის ბინაში მოაწყო სემინარიის მოსწავლეთა შეკრება, სადაც არალეგალური სტამბის მოწყობა გადაწყდა. მათ მიერ დაარსებულმა სტამბამ 1887 წლამდე იარსება.
2000 წელს გამოცემული წიგნის „სოსო ჯუგაშვილის ამბავის“ ცნობით, იოსებ ლაღიაშვილის ტერორისტული აქტის შემდეგ გაძლიერდა რეპრესიები თბილისის სასულიერო სემინარიაში. 1886 წელს ცნობილი სოციალ-დემოკრატი მიხა ცხაკაია სასწავლებლიდან გარიცხეს.
1886 წლის 24 მაისს ხალხოსნური წრის წევრმა, სემინარიის მოსწავლემ იოსებ ლაღიაშვილმა სემინარიის რექტორი პავლე ჩუდეცკი მოკლა.
2000 წელს გამოცემული წიგნის „სოსო ჯუგაშვილის ამბავის“ ცნობით, საქართველოში მარქსისტული იდეების გავრცელებაში დიდი როლი შეასრულა ცნობილმა ქართველმა მწერალმა ეგნატე ნინოშვილმა.
1894 წლის აგვისტოში იოსებ ჯუგაშვილმა სასულიერო სემინარიაში სწავლა დაიწყო.